Trend: ponadczasowy wizerunek węża

Motyw węża regularnie powraca w biżuterii, czy to jako prymitywny symbol, czy też jako interpretacja tego wyjątkowego wizerunku gada. Wielu współczesnych projektantów wykorzystuje ten motyw w swoich kreacjach, ale biżuteria z wężami jest obecna od zarania cywilizacji.

Na przestrzeni dziejów wąż miał wiele różnych znaczeń. Starożytne cywilizacje, takie jak Majowie i Aztekowie, czciły wężowych bogów i wierzyły, że symbolizują one wiedzę i ochronę. Węże są również wszechobecne w mitach starożytnej Grecji i Rzymu: ze względu na ich zdolność do zrzucania skóry, były postrzegane jako symbol odnowy i odrodzenia. Jeśli wrócimy do bardziej współczesnego kontekstu kulturowego, to musimy wspomnieć o królowej Wiktorii, bo to ona jako pierwsza wprowadziła modę na pierścionki w kształcie węża – taką biżuterię kupił jej na zaręczyny przyszły mąż książę Albert. W rezultacie, obrączki te stały się niezwykle popularne.

Domy jubilerskie nadal tworzą biżuterię “wężową” i wydaje się, że wizerunek tego zwierzęcia nie ulega wpływom kapryśnej mody. Choć istnieje wiele biżuteryjnych interpretacji tego motywu, każdy projektant tworzy własną, dzięki indywidualnej estetyce i doborowi materiałów.

Bulgari

Kolekcja Serpenti od Bulgari jest bez wątpienia jednym z ikonicznych przykładów wizerunku węża w projektowaniu biżuterii, z nowymi kreacjami dodawanymi każdego roku. Naszyjniki i zegarki Turbogas nigdy nie wyszły z mody z biegiem czasu, częściowo dzięki ich słynnej interpretacji Art Deco wężowych łusek. Włoski dom jubilerski zwraca uwagę nie tylko na wijący się kształt ciała gada, ale również na jego zgrabną głowę, tworząc rozpoznawalnie wyrafinowaną sylwetkę.

Boucheron

Na drugim miejscu, po Serpenti, plasuje się kolekcja Serpent Bohéme firmy Boucheron. Jest o wiele bardziej dyskretny i mniej dosłownie odtwarza wizerunek węża za pomocą finezyjnie wygrawerowanych płatków złota, kamieni szlachetnych i fasetowanych minerałów. Projektant David Webb jest również znany z biżuterii inspirowanej wężami. Kolekcja Animal Kingdom zawiera bransoletkę – jasno emaliowanego węża owiniętego wokół dużego grawerowanego szafiru – oraz pasujący pierścionek z diamentem.

Pasquale Bruni

Seria Look at me Pasquale Bruni składa się z pierścionka, bransoletki i kolczyków, nawiązujących do motywu węża. Elementy wykonane są z żółtego złota i zawierają eleganckie diamenty. Sukces wizerunku węża w branży jubilerskiej wynika częściowo z jego kształtu, który pozwala na tworzenie biżuterii owijającej się wokół palców, nadgarstków i szyi.

Matiere47

Matiere47 stworzyła dla Ciebie ponadczasową i modną biżuterię: od asymetrycznych kolczyków w kształcie węża po pierścionki, które można łączyć w nieskończoność. Nasze kawałki wykonane są ze złota i srebra oraz ozdobione detalami z wężowej skóry z najwyższą dbałością o szczegóły.

Źródło: https://www.katerinaperez.com/articles/trend-snake-jewellerys-unwavering-appeal

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Facebook

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Przygotuj się na
Dzień kobiet
-20%

na wszystkie produkty

Użyj kodu rabatowego:

WIOSNA20

do końca promocji:

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy
Sprzedaż zakończona
* promocja dotyczy wszystkich produktów nie objętych rabatem w sklepie