Jak rozpoznać perły naturalne?

Nie wszystkie perły mają perłowy połysk. Prawdą jest, że o ile biżuteria z prawdziwymi perłami może być śmiało sklasyfikowana jako biżuteria (i odpowiednio wyceniona), o tyle przedmioty ozdobione syntetycznymi kamieniami – lub raczej ich imitacjami – nie są niczym więcej niż biżuterią. Ale jak odróżnić jedno od drugiego? Czy istnieją jakieś szczególne cechy, które pomogłyby nam zidentyfikować prawdziwe perły i odróżnić je od podróbek i imitacji?

Tak, są. Ale najpierw musimy dowiedzieć się, jak imitacje pereł są wykonane, ponieważ sposób wytwarzania tych rodzajów pereł określa główną różnicę od prawdziwych klejnotów, że muszle perłowe daje nam.

Jak powstają imitacje pereł

Podstawą prawie każdej imitacji jest wydrążona kula ze szkła lub materiałów szklano-podobnych. Wewnętrzna powierzchnia takiej kuli jest obrobiona i wypełniona kompozycją o barwie zbliżonej do masy perłowej. Pierwsze imitacje wypełnione były roztworami masy perłowej, uzyskanej z materiału na wewnętrznej powierzchni muszli, a nawet gazem świetlnym.
Współczesna biżuteria z pereł prawie nie różni się od pierwszych imitacji. Z tym, że materiały wypełniające są syntetyczne.
Niekiedy imitacje pereł wykonywane są z materiałów stałych; na przykład czarne perły „robi się” z hematytu, który po opracowaniu nabiera charakterystycznego, błyszcząco-szarego połysku.

Porównanie pereł prawdziwych i imitacji

Jak więc można rozpoznać jakość?
– Według wagi;
– Przez teksturę;
– Według koloru.
Waga naturalnych pereł jest zawsze większa niż imitacji pereł. Chodzi o to, że prawdziwe perły są bardzo gęsty materiał, podczas gdy większość imitacji mają albo wgłębienia lub wgłębienia wypełnione nie bardzo gęsty materiał. Prawdziwy naszyjnik z pereł waży odpowiednio więcej niż kostiumowy kawałek biżuterii.
Jeśli chodzi o określenie, czy prawdziwe perły są używane w pierścieniu, czy nie, trudno jest określić wagę na pierwszy rzut oka. Inne parametry, takie jak połysk i tekstura, są zaangażowane.
Ktoś, kto kiedykolwiek widział prawdziwą perłę będzie miał żadnego problemu powiedzieć fałszywe jeden z połysku i blasku. Ogólnie rzecz biorąc, połysk fałszywego (lub imitacji) brokat jest oczywiście jasne i gładkie, podczas gdy prawdziwa perła świeci miękko, a może nawet mieć lekki połysk.

Również imitacje są nieco na pożądanym aspekcie; perła nie ma tak gładkiego dotyku jak szklany koralik wypełniony pastą lub żelatyną. Bardzo łatwo jest sprawdzić, co masz, przesuwając perłę na zębach; poczujesz charakterystyczną chropowatość, której nie ma w imitacjach.
Istnieje jeszcze kilka innych sposobów na przetestowanie swoich pereł. Na przykład:
– Test upadku (perła jest rzucana na twardą powierzchnię, a następnie odbijana od niej). Prawdziwa perła ma godną pozazdroszczenia sprężystość, podczas gdy szkło (jeśli się nie stłucze) będzie się lekko odbijać od podłogi lub stołu;
– Sprawdzanie przez pocieranie (pocierając perłę o perłę czujemy na palcach pył, jest to wynik oddziaływania dwóch jednakowo twardych powierzchni węglanu wapnia).

Wreszcie, jeśli autentyczność nie może być zweryfikowana przez najbardziej „fizyczne” metody, pozostaje parametr wartości perły; prawdziwa perła nie może być tania. Poza tym, fałszywe perły są łatwe do zidentyfikowania przez osobę, która je oferuje. Jeśli ktoś próbuje sprzedać Ci naturalny, „tylko złowionych” perła na wysokie, ale przystępnej cenie, mówią, że jest to fake. Sto procent wszystkich produktów, które są obecnie dostępne do kupienia jako pojedyncze sztuki lub w biżuterii, pochodzi z farm pereł, a nie z morza.
Mamy nadzieję, że nie masz żadnych pytań na temat tego, jak określić autentyczność pereł.

 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Facebook

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER