Przewodnik kolekcjonerski: Szmaragdy

Kolumbia, największy na świecie dostawca szmaragdów

Podczas gdy szmaragdy w starożytności wydobywano w Egipcie, Indiach i Austrii, najlepsze i najsłynniejsze szmaragdy znajdują się w dwóch renomowanych kopalniach w Kolumbii – obecnie największym na świecie dostawcy szmaragdów, odpowiedzialnym za ponad 60 procent światowej produkcji. Innymi ważnymi dostawcami są Brazylia, Zambia i Zimbabwe.
Pierwsza z najsłynniejszych kopalni w Kolumbii, Chivor – nazwana tak na cześć ludu Chibcha, który niegdyś był właścicielem tych ziem – została otwarta pod kontrolą Hiszpanów w 1537 roku. Trzydzieści lat później, najbardziej płodna kopalnia szmaragdów w historii została odkryta 60 mil na północ od dzisiejszej Bogoty: Muzo.
Muzo dostarczyło jednych z najsłynniejszych szmaragdów w historii, w tym Devonshire – nieoszlifowany kamień o ogromnej wadze 1 383,95 karatów, nazwany tak na cześć 6. księcia Devonshire, który otrzymał go od cesarza Dom Pedro I z Brazylii.

Znaczenie koloru, przejrzystości i nasycenia

Przy ocenie kamieni szlachetnych kolor jest zazwyczaj najważniejszym kryterium – choć w przypadku szmaragdów przejrzystość plasuje się na drugim miejscu. Najbardziej pożądane kamienie posiadają zarówno soczyście zielony odcień, jak i wysoki stopień przejrzystości.
Aby kamień został uznany za szmaragd, musi mieć odcień od średniego do ciemnego – przy czym kamienie o jaśniejszym odcieniu znane są pod nazwą gatunkową zielony beryl. Wysokie nasycenie zieleni jest również bardzo pożądane.

Inkluzje i skazy

Naturalnym zjawiskiem dla szmaragdów jest występowanie inkluzji i pęknięć na powierzchni – w rzeczywistości jest to tak powszechne dla szmaragdów, że „czysty” kamień jest praktycznie nieznany. Jubilerzy nazywają te inkluzje jardin, czyli ogród, ponieważ mówi się, że przypominają one porośnięte mchem pustkowia, „rosnące” wewnątrz kamienia.

Stosowanie olejów i polimerów

Większość szmaragdów jest poddawana jakiejś obróbce, w celu wypełnienia pęknięć na powierzchni, poprawienia ich przejrzystości i czasami stabilności. Powszechnie stosowane zabiegi obejmują użycie olejów i polimerów.
Ponieważ obróbka jest tak powszechna, jest ona klasyfikowana w czterostopniowej skali: brak, nieistotna, niewielka, umiarkowana i znacząca. Chociaż jest ona akceptowana, stopień obróbki może obniżyć wartość: nieobrobione szmaragdy o podobnym wyglądzie przyjęłyby znacznie wyższą wartość, ze względu na ich wyjątkową wartość.

Prostokątny szlif schodkowy, korale i szlify kaboszonowe

Szmaragdy mogą być cięte na różne sposoby, z których najpopularniejszym jest prostokątny szlif schodkowy, powszechnie znany jako „szlif szmaragdowy”.

Popularne są również szlify koralikowe i kaboszonowe. W przeciwieństwie do szlifów fasetowych – które są geometryczne w formie – kaboszony są kamieniami szlachetnymi, które zostały ukształtowane i wypolerowane, zwykle dając w rezultacie zaokrąglony kształt z płaskim rewersem.

Źródło: https://www.christies.com/features/collecting-guide-emeralds-9906-3.aspx?sc_lang=en

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Facebook

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER